argjiro.net > blue > shqip > faik konica
1
Faik Konica

Faik Konica ėshtė njė ndėr shqiptarėt mė tė dalluar. Lindi nė 15 Mars 1875 nė Konicė (qytet shqiptar qė sot i pėrket Greqisė). Studimet i filloi nė njė kolegj jezuit nė Shkodėr, dhe i vijoi nė Stamboll dhe nė Francė. I menēur dhe gjuhėbrisk, kur ishte ende nė Europė, Konica ēeli revistėn Albania, qė u botua pėr 12 vjet rresht. Mė pas ai u vendos nė Amerikė dhe u bė njė nga udhėheqėsit e shqiptarėve tė Amerikės. Nė Amerikė Konica drejtoi gazetėn "Dielli" dhe federatėn "Vatra". Qeveria e mbretit Zog e bėri Konicėn ambasador tė Shqipėrisė nė Shtetet e Bashkuara.

Pėr fat tė keq, emri i Konicės pak fare ėshtė pėrmendur nė librat e botuar gjatė komunizmit.

Mė poshtė ėshtė njė listė me disa shkrime tė Konicės.

Abetari shqip
Anadollaku nė mėsallė

Search!

Elsewhere
Reklamė