argjiro.net > blue > shqip > gjergj fishta
1
Gjergj Fishta

Gjergj Fishta ishte autor i panjohur nga brezi im dhe nga tė tjerėt qė e kryen shkollėn e mesme nė Shqipėrine komuniste. Pėr mė tepėr, kur e pashė tekstin e Lahutės pėr herė tė parė mendova se ishte i vėshtirė pėr ta lexuar, pėr shkak tė dialektit.

Faik Konica, njė njeri shumė i zgjuar i cili fatkeqėsisht ėshtė po aq i panjohur pėr brezin tim, pati thėnė: "Atė Fishta ėshtė marrė me secilėn gjini letrare dhe nė tė gjitha ka qenė i suksesshėm. Mirėpo jashtė Shqipėrisė ai ėshtė i njohur vetėm si autor i Lahutės tė Malcis, -- njė epope pastorale e kalorsiake pėrkthimi gjerman i sė cilės i botuar nė Laipcik [Leipzig] para disa vitesh tė lė njė pėrshtypje tė dobėt me qė nuk ka qenė e mundur tė pėrkthehet muzika e ritmit tė Fishtės dhe koloriti i tij verbal".

Lasgush Poradeci pėr Fishtėn ka thėnė: "Shkėmb i tokės dhe shkėmb i shpirtit shqiptar, ky ėshtė si tė thesha [thoja] "monopoliteti" gjenetik i artit tė Fishtės, kėshtu do t'i thesha me dy krahasime paralele gjithė poezisė qė na ka falur ky vigan i kombit".

Klikoni mė poshtė pėr tė lexuar disa nga vargjet e Fishtės.

Gjuha shqipe
Kenga e Marash Ucit
Lufta e Ballkanit

Search!

Elsewhere
Reklamė