argjiro.net > blue > shqip > kadare
1
Kadare

Ismail Kadareja ėshtė shkrimtari shqiptar mė i famshėm nė botė. Shkak pėr kėtė ėshtė gjenialiteti i tij si dhe veēantitė e historisė shqiptare qė i kanė shėrbyer si frymėzim. Kadareja ka qenė kandidat pėr ēmimin Nobel pėr letėrsi, dhe veprat e tij janė pėrkthyer nė shumė gjuhė tė botės. Pėrkthimet nė anglisht mė duket sikur nuk janė tė njė cilėsie tė mirė, pėr fat tė keq. Shkak mbase ėshtė fakti se ato janė pėrkthyer nga frėngjishtja, jo drejtpėrdrejt nga shqipja.

If they built a bridge ėshtė njė faqe shumė tėrheqėse e shkruar nga njė amerikan me prejardhje shqiptare. Klikoni kėtu pėr ta lexuar.

Mė poshtė ėshtė njė listė e disa shkrimeve tė Kadaresė.

Monologu i plakės Nicė
Koha e pamjaftueshme
Kristal
Laokoonti
Mall
Nė parkun qė e mbuluan fletėt
Njė vajzė
Pa ty...
Pjesė nga "Pėrbindėshi"
Qyteti pa reklama
Vallja shqiptare

Search!

Elsewhere
Reklamė